Škodce v záhrade trápia asi každého záhradkára. Poďme sa pozrieť na najčastejšie sa vyskytujúce škodce v záhrade, a ako si s nimi poradiť. Škodcov v záhrade vieme spozorovať hneď na začiatku ich výskytu. Ak to zachytíme včas vieme si s nimi poradiť nechemicky – pučením vajíčok alebo jednoduchým pozbieraním.
Pozrime sa na najčastejšie škodce:
- Vošky
Napadnutie voškami spozorujeme jednoducho – zanechávajú pokrútené listy, pretože vyciciavajú šťavu z mladých výhonkov a listov. Ďalším poznávacím znakom je tzv. medovica, ktorú nechávajú na povrchu listov, to je sladký a lepkavý povlak na ktorom sa množia mikroorganizmy, ktorá spôsobuje čierny povlak. Tým pádom znižuje dopad slnečného svetla na listy – neprebieha fotosyntéza a výnosy sa znižujú. Vošky prenášajú aj niektoré vírusové ochorenia.
Vošky postihujú najmä zeleninu, ovocie a niektoré kvetiny.
Čo proti voškám?
Ak je ich menej, tak stačí ručne popučiť. Ak sú rastliny veľmi napadnuté, a výhonky sú znetvorené, tak ich odštipávame a likvidujeme. Chemické postreky vykonávame napríklad prípravkami Karate Zeon 5 CS, Decis AL okrasné rastliny, Decis AL ovocie a zelenina či netoxickým insekticídom Spintor.
Nechemické prípravky, tzv . bioprípravky, sú to postreky na báze olejov a vonných silíc, skvasený žihľavový výluh. Môžete vyskúšať aj lepové pásky pri stromoch, ktoré zaviažeme okolo kmeňa stromu a tým zabránime mravcom dostať sa do koruny stromu, kde si vošky „chovajú“.
- Húsenice mlynárika
Mlynárika kapustového pozná snáď každý. Je to krásny motýľ, no jeho húsenice sú nepríjemným hosťom v našej záhrade. Pri silnom napadnutí dokáže rýchlo a aj úplne rastliny zničiť.
Húsenice sú veľmi žravé, obhrýzajú listy a vyhrýzajú do nich otvory. Pri silnom výskyte spôsobujú na zelenine holožery.
Najviac postihujú zeleninu – čeľad kapustovité čiže kapusty, kaleráby, kel, brokolica, karfiol.
Ako proti nim?
Menšie plochy – pestovanie citlivých plodín pod bielou textíliou, skoré úrody – fóliové tuneli, aby sa k nim dospelé motýle nedostali aby nakládli vajíčka. Ak vidíme husenice a vajička, tak ich zbierame a zabíjame. Na väčšie plochy požijeme vhodný insekticíd.
- Roztoče
Prítomnosť roztočov odhalia striebristé, žltohnedé alebo bronzovohnedé škvrny na vrchu listov. Je to drobný voľným okom ťažko viditeľný škodca. Zanecháva jemnú pavučinu s ich výlučkami medzi listami a stonkami. Vyskytujú sa v skleníkoch ale aj v interiéri. Najčastejším druhom je tzv. červený pavúčik.
Ako škodia?
Cicajú rastlinné šťavy, preto rastliny výrazne oslabnú.
Ohrozujú veľa druhov zeleniny, ovocia, ale aj okrasné a izbové rastliny.
Riešením sú chemické postreky aby sa zničili vajíčka a larvy roztočov. Postreky je potrebné opakovať až do vymiznutia. V skleníkoch môžeme použiť bio ochranu – tzv. dravého roztoča.
- Slimáky
Naše pôvodné slimáky poškodzujú záhradné rastliny málo, skôr pri premnožení. Horšie je to so zavlečenými hnedými či hnedooranžovými slimákmi bez ulity.
Zavlečené slimáky zožerú takmer všetko, čo im príde do cesty, najviac im chutia mladé chrumkavé výhonky. Obžierajú listy, plody, stonky mladých sadeníc sú schopné odhryznúť, akoby ich odrezali pílkou. Ich požer je často celkom devastačný.
Postihujú najviac zeleninu a kvety
Riešením sú chemické granuly, no tie škodia ježkom a aj iným živočíchom, ktoré umierajú s veľkými bolesťami. Najjednoduchšie je vytvoriť pivovú pascu, kde sa slimáky zachytia.
- Vtáky – pomáhajú i škodia
Vtáky sú dôležité pri prirodzenú reguláciu škodlivého hmyzu. No pri premnožení môžzu niektoré druhy spôsobovať škody. Vyzobávajú napučané klíčiace semená, rastliny aj listy. Počas leta sa kŕmia rôznymi plodmi.
Môžeme zakrývať nižšie porasty sieťovinou, alebo používať strašiaky, prípadne niečo lesklé ako napríklad CD.
Ochorenia rastlín
Pestovanie a starostlivosť o rastliny vyžaduje veľa práce. Preto je veľmi nepríjemné ak zasiahne ochorenie celú rastlinu, ktorá môže odumrieť.
- Múčnatka
Spoznávaním znakom je biely práškový ale umývateľný povlak. Neskôr list zmení farbu, zhnedne uschne. Pôvodcom tohto ochorenia je huba, ktorej spory lietajú vzduchom a usadia sa na listoch, kde klíčia vytvoria si podhubie. Táto huba nepotrebuje vlhké prostredie, práve naopak, tejto hube sa najviac darí na suchom lístí. Najviac napáda uhorky, mrkva, čierny koreň, ovocné stromy, ruže a podobne.
- Pleseň
Táto huba, na rozdiel od múčnatky má veľmi rada vlhkosť. Napáda spodnú časť rastliny, resp. zadnú, kde si vytvára šedo-fialové podhubie. Ohrozené rastliny sú: reďkovky, chren, čierny koreň, hlávkový šalát, poľníček, hrášok, špenát, cibuľa a vínna réva.
- Hrdzavosť
Prejavuje sa žltými škvrnami na hornej časti listu a červeno – oranžovými pľuzgierikmi na zadnej časti. Vyskytujú sa hlavne na jahodách, no je to neškodné ochorenie. Stačí infikované listy odstrániť.
Dôležité pri týchto ochoreniach je, že odstránené časti nikdy nehádžeme do kopostu, pretože tam by sa nám ďalej množili. Osvedčení liek starej matere : vezmete cibuľu alebo cesnak a povaríte ich vo vode. Vychladnutým vývarom budete potom zalievať rastliny. Môžete ním tiež postriekať infikované časti rastliny. Tento proces by sa však mal vykonávať opakovane, v opačnom prípade to nemá žiadny účinok.
»Poraďte sa s odborníkmi alebo nás kontaktujte, radi vám pomôžeme.«
Tím JR Garden ☺